» Koci ANTY Poradnik

Dodano: 22 listopada 2016 roku, by Justyna Wydra

KOCI ANTY PORADNIK

Czyli jak doprowadzić do tego, żeby nasz pies znienawidził koty?

moris6

1)      Kiedy przynosisz do domu nowego kota niech piesek będzie luzem, bez kontroli = w końcu to jego dom. Może skakać, piszczeć i trącać kota nosem albo łapą. Trudno. W końcu muszą się zapoznać….

2)      Zamknij kota w drugim pokoju i pozwól psu leżeć pod drzwiami i „chuchać” kotu.

3)      Widząc kota ekscytuj się i mów piskliwym głosem „o, zobacz, KOTEK!!! Kici kici!! KOTEK”. Potem rozmawiając ze znajomymi też akcentuj słowo „KOTEK” i „KICI” – czy twój pies zrobił się czujniejszy i rozgląda się na boki? Śmiej się, to przecież zabawne.

4)      Kiedy twój pies na widok kota biegnie, ciągnie i nie słucha cię – pozwól się ciągnąć i szybko biegnij, żeby nadążyć za psem.

5)      Jedna osoba trzyma psa na smyczy, druga trzyma kota na rękach i powoli się do siebie zbliżacie, pies się pręży i szybko oblizuje, wolno macha ogonem, uszy ma postawione do przodu skierowane na kota, kot jest coraz bardziej przerażony, ale wy idziecie dalej, klepiecie pieska chwaląc go (bo stoi ? stoi), a kota trzymacie mocno. W końcu kot się wyrywa i ucieka sycząc, pies próbuje się zerwać ze smyczy. No, trudno. Jutro spróbujecie znów tak samo…

6)      Kot siedzi grzecznie na kanapie. Wy podchodzicie z psem (trzymacie go za obrożę lub na smyczy), żeby „powąchał” kotka. Często mówicie wtedy „kici kici, widzisz, kotek jest grzeczny, KOTKU KICI, nie bój się, chodź piesku, to KOTEK, kici kotku…” Zwykle w końcu kot ucieka, a pies chce go wtedy gonić.

7)      Pozwólcie ganiać psu kota po domu. Przecież zwierzaki muszą się razem bawić!

8)      Gdy pies zaatakuje kota mówcie do niego dużo, wytłumaczcie mu co zrobił. To mniej więcej brzmi tak: „piesku, to tylko kotek, nie rusz kotka, kotek nic ci nie zrobi, zły pies! Nie wolno. Nie rusz kotka! Ty jesteś pieskiem, a on kotkiem, zły pies!” Pies na pewno was zrozumie.

9)      Pozwalaj psu wyjadać z kociej miski i kuwety. W końcu „trzeba się umieć dzielić”.

10)   Niech pies chodzi za kotem po całym domu. Zawsze. Wszędzie. Kot na pewno będzie czuł się komfortowo….

11)   Dawaj psu dużo zabawek z piszczałkami. Niech je szarpie = „morduje”.

12)   Zostawiaj psa sam na sam w pokoju z kotem, gdy idziesz do pracy.

13)   Nic nie ograniczaj psu. Daj mu wolny wybór. Żadnych klatek kennelowych. Żadnego odsyłania „na miejsce” ani trzymania psa na smyczy. Jeśli zajmuje legowisko kota to też jego wybór. Nie ingeruj. Kot musi sobie radzić.

14)   Puszczaj psa z kotem luzem na podwórku.

15)   Niech piesek siedzi sobie przy oknie i oswaja się z widokiem kotów przez okno wpatrując się godzinami w koty za szybą.

16)   Swój kot, to swój, a obce koty pies może ganiać.

 

Właśnie przeczytaliście ANTY PORADNIK, czyli jak sprawić, żeby pies znienawidził kota.

Mnóstwo ludzi pyta mnie co zrobić, żeby pies polubił się z kotem. Jak sprawić, żeby między zwierzętami był dobry układ i aby obie strony były zadowolone i bezpieczne. Moja odpowiedź brzmi: NIE RÓBCIE TAK, JAK NAPISAŁAM WYŻEJ.

W Anty Poradniku wymieniłam najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli.

02-45

Zapewniam was, że tych błędów jest dużo, dużo więcej i większość psów poluje na koty z winy właścicieli. Są rasy (np. psy zaprzęgowe i myśliwskie), które mają instynkt łowiecki. Tego instynktu nie da się całkiem wykorzenić, ale można – i TRZEBA – nad nim panować. Wasz pies musi wiedzieć, że ma szanować inne zwierzęta i nie wolno mu polować ani na koty, ani na małe psy. Socjalizujcie go i wychowujcie.

morrr

 

Bądźcie mądrymi i konsekwentnymi przewodnikami. Jeśli jest taka potrzeba nie wahajcie się skorygować zachowania psa. Nie martwcie się, że piesek będzie biedny, gdy krzykniecie „nie wolno!”, kiedy pies próbuje gonić kota. Zwierzęta, żeby były posłuszne i czuły się bezpieczne muszą mieć jasno określone przez właściciela zasady. I tych zasad trzeba pilnować. Wtedy będziecie mieć dobrze wychowane i lubiące swoje towarzystwo zwierzęta. Ja mam 12 siberian husky, 2 owczarki, 1 kota i 2 konie. Z doświadczenia wiem, że da się mieć zgodne stado.

Justyna Wydra

tekst i zdjęcia są własnością hodowli Takuna – prawa autorskie zastrzeżone