Razem z moimi psami regularnie bierzemy udział w zajęciach z dogoterapii pod patronatem Fundacji Alaska.

Siberiany fantastycznie sprawdzają się jako psy dogoterapeuci dzięki ich pozytywnej energii i miłemu usposobieniu oraz dużej chęci współpracy z człowiekiem. Ich sierść jest miła w dotyku, różnokolorowe oczy wzbudzają ciekawość u dzieci, a uśmiechnięte pyski i merdające z radości ogony wzbudzają wiele dobrych emocji :) Pies dogoterapeuta powinien być zrównoważony, towarzyski, dobrze wychowany, cierpliwy i lubiący towarzystwo innych psów. Dlatego husky świetnie sprawdzają się w tej roli. Nauczone dobrych manier, spokojne, miłe i posłuszne sprawdzają się w najtrudniejszych zadaniach.

Zobaczcie krótki filmik z naszą córeczką Gabrysią i suczką Pandą. 🙂

YouTube Preview Image

Nasze psy jako jedyne w Polsce „specjalizują” się w dogoterapii społecznej. Towarzystwo Delta z USA nazwało ten rodzaj dogoterapii Animal Assisted Activity (AAA). Polega on na dostosowywaniu się do określonej sytuacji, a więc przewodnik z psem są „elastyczni”.

Poniżej film, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu – nakręcili go nasi podopieczni podczas jednego z biwaków Fundacji Alaska. Sami napisali piosenkę i sami ją zaśpiewali.

W 1996 roku założyliśmy Fundację Alaska. Nasze psy przede wszystkim biorą udział w zajęciach sportowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. Nasi podopieczni często mają problemy z prawem, ze szkołą, w relacjach z innymi ludźmi… Dzięki naszym psom docieramy do dzieci zamkniętych w sobie, które straciły zaufanie do… dorosłych. Nasze psy pomagają im uwierzyć w siebie, dają poczucie bezpieczeństwa, uczą wrażliwości i okazywania uczuć oraz bezinteresownej przyjaźni. Budzą w nich chęć do opiekowania się słabszymi, a nie do ich krzywdzenia. Sport psich zaprzęgów umożliwia im poznawanie ciekawych ludzi z ogromną pasją sportową, uczy miłości i szacunku do zwierząt, a także – zdrowej rywalizacji.

Organizujemy kilkudni0we biwaki, spotkania w Ognisku Wychowawczym „Praga”  i szkołach oraz przedszkolach na terenie województwa mazowieckiego. Ćwiczenia i zabawy na zajęciach oraz ilość towarzyszących nam psów zależy od ilości dzieci, celu spotkania oraz warunków lokalowych.

Dzięki naszym psom pokazujemy dzieciom inny, lepszy świat. Bez przemocy.

Cześć psów z naszej hodowli również pracuje w dogoterapii.

Avatar – film zajęć z dogoterapii

Obejrzyj materiał z kilkudniowego wyjazdu podopiecznych Fundacji Alaska na wyścigi psich zaprzęgów. :)

Galeria: