» Klatka kennelowa, czyli Azyl dla psa

Dodano: 15 marca 2020 roku, by Justyna Wydra

Klatka kennelowa, czyli domowy Azyl dla naszego psa.

Postanowiłam przybliżyć temat klatek kennelowych, o których często się mówi i… krąży dużo mitów. Z artykułu dowiesz się m.in. kiedy może przydać się klatka, jakie są ich rodzaje, jak oswoić psa z klatką i jak ćwiczyć, by zbudować u niego skojarzenie, że klatka jest super i fajnie w niej być. 😉 

Słowo „klatka” wielu osobom kojarzy się źle, jednak warto dowiedzieć się jak ona wygląda i do czego służy.

Klatka jest przydatna:

– w domu jako legowisko, azyl dla psa;

– w podróży dla zapewnienia psu bezpieczeństwa i komfortu;

– podczas cieczek jeśli mamy w jednym domu niekastrowaną suczkę i samca;

– u zwierząt lękliwych, które bez ograniczenia w postaci klatki mogą pod nieobecność opiekuna zrobić krzywdę sobie lub otoczeniu;

– u zwierząt po zabiegach operacyjnych, gdy muszą mieć ograniczony ruch i być pod ścisłą kontrolą;

– u psów agresywnych, gdy mamy w domu wizytę gości ;

– podczas wystaw psów rasowych , aby pies miał spokojne i bezpieczne miejsce;

–  u szczeniąt do nauki i zabawy, która wpłynie pozytywnie na dalsze życie psa.

Z pewnością znaleźlibyśmy jeszcze więcej zastosować dla klatki kennelowej. Postaram się przedstawić wam możliwe metody przyzwyczajania psa do klatki kennelowej, jednak zaznaczam, że każdy pies jest inny i do każdego należy dopasować indywidualne sposoby nauki.

Rodzaje klatek kennelowych:

– klatka druciana – z lekkiego drutu, można ją teraz kupić wszędzie, cena jest atrakcyjna, klatka jest dość lekka i łatwo się ją przenosi; posiada metalową podłogę, którą można wyjąć ,co jest przydatne podczas mycia czy dezynfekcji. Minusem tej klatki jest fakt, że drut jest delikatny i dość łatwo się wygina. Pies-kombinator nie będzie miał problemu, by z tej klatki wyjść.

– klatka druciana ciężka – aktualnie można ją kupić prawdopodobnie  tylko u jednego dostawcy w Polsce , opis jak wyżej, z tą różnicą, iż drut jest gruby i klatka nadaje się nawet dla kombinujących, silnych  psów.

– klatka materiałowa – najlżejsza, świetna podczas krótkich wyjazdów. Dobra tylko dla grzecznych psów, które lubią klatkę i nie mają tendencji do gryzienia materiału. Minusem jest jej czyszczenie.

– transporter lotniczy – plastikowy, z atestami, świetny do podróży i nie tylko. W domu również może być świetnym azylem dla naszego psa. Łatwy w utrzymaniu czystości.

Każdą klatkę należy dopasować rozmiarem do naszego psa. Jeśli masz szczenię kup klatkę wielkości na dorosłego psa danej rasy. W klatce pies musi swobodnie stać, obrócić się, mieć miejsce na legowisko, miski, ew na podkład.

W jakim miejscu powinna stać klatka?

Klatkę zwykle ustawiamy w miejscu spokojnym, ale widocznym. Nie przy samym telewizorze, nie przy kablach, nie przy grzejniku czy kominku. Najlepiej w rogu pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu, np. w salonie.

Wyposażenie klatki

W klatce powinno znaleźć się: legowisko/koc, miska na wodę (najlepiej przymocowana do klatki, aby pies nie rozlał wody), 2-3 zabawki (zabawki możemy zmieniać co kilka dni, aby pies nie tracił nimi zainteresowania), w przypadku szczeniąt również podkład higieniczny. Klatkę możemy od góry przykryć kocykiem/narzutą, aby pies miał w środku azyl, a i klatka jest wtedy przyjemniejsza dla oka J

Przyzwyczajanie psa do klatki

WAŻNE . Nigdy nie zamykamy w klatce psa, który nie przeszedł treningu klatkowego, ponieważ pies może czuć się zagubiony, pogłębi to problem z zostawaniem i z pewnością doprowadzi do wytworzenia u psa złego skojarzenia z klatką.

Niżej rozpisuję proponowany plan przyzwyczajania psa do klatki. Uwaga! Podany czas jest orientacyjny i może różnić się w zależności od psa, jego wieku, doświadczeń etc.

  1. Ćwiczenie „oswajanie „ – czas trwania 2-7 dni.

Ustawiamy klatkę razem z całym wyposażeniem. Dajemy psu czas na oswojenie się z nowym meblem w domu. Zachowujemy się naturalnie, jak gdyby klatka zawsze tam była. Czasami przechodząc wrzucamy dyskretnie smakołyk do klatki – kiedy pies będzie gotowy, sam odważy się, wejdzie tam i „sam się nagrodzi” smakołykiem.

  1. Ćwiczenie „na miejsce” – czas trwania od 2 dni dni do 2 tygodni.

Uczymy psa wchodzić do klatki na wybraną komendę np. „na miejsce” lub „do bazy”. Naprowadzamy psa ręką z przysmakiem lub zabawką (w zależności od tego, co bardziej motywuje danego psa). Robimy z wchodzenia do klatki świetną zabawę. Jednocześnie dalej kontynuujemy ćwiczenie nr 1.

  1. Ćwiczenie: utrwalanie miłego skojarzenia.

Aby pies miał ochotę być w klatce musi miło kojarzyć pobyt tam. Codziennie daj psu np. jeden posiłek w misce w klatce. Niech tam go zje. Klatki dalej nie zamykaj. Dawaj psu w klatce gryzak lub kość (coś, co zajmie go na dłużej). Kość lub gryzak możesz przywiązać w klatce np. sznurkiem, żeby pies nie mógł go wynieść.

  1. Ćwiczenie – przedłużanie pobytu w klatce.

Przedłużaj pobyt psa w środku: pies wchodzi do klatki, mówisz dobry pies – smakołyk, zostań – dobrze! Dajesz 10 smakołyków, jeden za drugim. Z czasem wydłużasz o kilka sekund odstęp między jednym a drugim smakołykiem.

Pies wejdzie do klatki – pochwała – i przedłużenie: smakołyk, 1 sek, smakołyk, 2 sek, smakołyk, 1 sek, smakołyk, 3 sekundy etc.

  1. Prawdopodobnie po wykonaniu powyższych ćwiczeń zaobserwujesz, że twój pies coraz częściej sam wchodzi do klatki i tam się kładzie lub żuje zabawkę. To świetnie. Jeśli dojdziecie do tego etapu możecie przejść do następnego ćwiczenia.
  2. Ćwiczenie z zamykaniem drzwiczek.
  • Gdy pies na komendę wejdzie do klatki pochwal go i zamknij drzwiczki. Odczekaj 2-3 sekundy i pochwal psa, gdy jest w klatce, otwórz drzwiczki. Pies zostanie tam lub wyjdzie. Ok. Powtórz ćwiczenie: pies wchodzi do klatki, zamykasz drzwiczki, SMAKOŁYK-POCHWAŁA, otwierasz drzwiczki. Nie chwal psa przy otwieraniu drzwiczek. Chwalisz go w momencie ,gdy pies jest W klatce.
  • Kiedy idziesz z miską psa z posiłkiem i dajesz mu ją w klatce zamykasz drzwiczki. Pies je w zamkniętej klatce. Otwierasz klatkę, gdy pies kończy jedzenie. * Jeżeli pies po jedzeniu jest spokojny i uważasz, że to już jest TEN czas możesz wstrzymać się chwilę z otwieraniem klatki: jeżeli pies zje i położy się, daj mu czas na drzemkę. Potem dyskretnie otwórz klatkę. W ten sposób dla psa zamykanie i otwieranie drzwiczek nie będzie robić wrażenia, stanie się „naturalne”, nie będzie prowadzić do większego pobudzenia lub niepokoju.
  1. Zostawanie w klatce.

W pierwszym etapie ćwiczenia jesteśmy w pobliżu klatki. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy dziennie. Uczymy psa schematu: „zostajesz w klatce, dostajesz nagrodę, pani jest w zasięgu wzroku”. Z czasem wydłużamy czas ćwiczenia. Odchodzimy najpierw na 2-3 sekundy, potem na 5, później znów 3, następnie na 10. Uczymy psa, że ZAWSZE do niego wrócimy i że nie dzieje się nic złego, wręcz przeciwnie : w klatce jesteś bezpieczny, dostajesz nagrody, jest super!

W drugim etapie ćwiczenia zaczynamy na chwilę znikać psu z oczu. Wychodzimy do łazienki, po czym wracamy i j.w. – wylewnie chwalimy, otwieramy klatkę. Później wychodzimy do kuchni, za drzwi etc. Powoli wydłużamy czas, podczas którego pies zostaje zamknięty w klatce mniej więcej tak: 3 min, 5 min, 7 min, 3 min, 10 min, 5 min, 10 min, 15 min, 7 min etc.

Ważne.

  • Pamiętaj, aby ćwiczenie z zostawaniem w klatce trenować wtedy, gdy pies jest np. wybiegany po spacerze i ma ochotę na relaks. Nie ćwicz zostawania, kiedy pies ma najwięcej energii i tylko zabawa mu w głowie.
  • W ciągu jednego ćwiczenia (sesji) nie pracuj dłużej niż 5 minut. Pamiętaj, że to ma być dla psa przyjemność i atrakcja, a nie nuda.
  • Nie zapomnij po ćwiczeniu wydać komendy zwalniającej psa z pracy np. Ok! Koniec, chodź Balto!
  • Naucz dzieci, że klatka do azyl psa, a nie miejsce do zabaw dzieci. Pies w klatce ma mieć spokój.
  • Nigdy nie używaj klatki jako kary dla psa. Klatka nie jest więzieniem. Mamy wyrobić w psie skojarzenie, że klatka jest Super Extra Miejscem I Fajnie W Niej Być!
  • Jeśli pies piszczy w klatce nie reaguj. Zareaguj natychmiast, gdy na sekundę przestanie piszczeć. W ten sposób wyrobisz z czasem w psie skojarzenie pochwały ze spokojnym zachowaniem.
  • Jeśli z jakiegoś powodu psa coś w klatce niepokoi znajdź powód. Niektóre zwierzęta są wrażliwe np. na dźwięki i może nie podobać się im odgłos metalowej podłogi od klatki lub miejsce, w którym ulokowałeś klatkę.
  • Kontynuuj wyżej wymienione ćwiczenia pamiętając o wzmacnianiu dobrego skojarzenia z klatką i robieniu z ćwiczeń dobrej zabawy. Dostosuj rodzaj ćwiczenia, długość i tempo do możliwości psa. Nie wymagaj tego samego od 8-tygodniowego szczeniaczka, 5-letniego psa lub adoptowanej tydzień temu bidy ze schroniska. Każde zwierzę potrzebuje lekkich modyfikacji planu treningu klatkowego, a ty musisz wykazać dużo cierpliwości i wyrozumiałości.
  • Jeżeli masz kłopot z treningiem klatkowym poszukaj namiaru na osobę doświadczoną w pracy z psami, która ma realne osiągnięcia w szkoleniu psów i będzie w stanie przyjechać i poćwiczyć z tobą i z twoim psem.

Powodzenia! Justyna i Takuny 

Na zdjęciach Takuna Etna i jej kolega kot ;), Misja, Dakota, Panda, kot Moris, Goja, Bajka i King.

Artykuł i zdjęcia są własnością hodowli Takuna FCI (www.takuna.pl).