Łajki jakuckie  to szpice średniej wielkości (ok. 55 cm w kłębie). Psy tej rasy służą w Rosji przede wszystkim jako psy zaprzęgowe oraz jako psy stróżujące i myśliwskie. Zauroczyły nas kilka lat temu i z ciekawością obserwowaliśmy rozwój rasy w Rosji.

Łajki są cenione za miłe nastawienie w stosunku do ludzi, w stadzie są raczej ugodowe, są odporne na trudne warunki klimatyczne. Energiczne i lubiące mieć towarzystwo. Mogą być świetnymi towarzyszami aktywnych rodzin.

W 2016 roku sprowadziliśmy pierwszą łajkę z Rosji , Inner Space ( rodowód ), w domu Saszę (współwłasność z Elżbieta Wydra), która była jedną z pierwszych przedstawicielek tej rasy w Polsce. Sasza to piękna w typie suka, biała w szare laty, niebieskooka, która wygrała dużo wystaw, szybko ukończyła Młodzieżowy Championat Polski i dorosły Championat Polski, ma tytuły Zwycięzcy Płci Przeciwnej, Zwycięzcy Rasy oraz lokaty na BISach Ras Nieuznanych. To piękna, zdrowa sunia z idealnymi wynikami: wolna od  dysplazji stawów (HD:A), od chorób dziedzicznych oczu (certyfikat eyes clear) oraz słysząca idealnie na oba uszy (badanie metodą BAER, wynik +/+). Sasza pracuje w psim zaprzęgu razem z siberian husky. 

Później do rodziny dołączyła młodsza siostra Saszy – przepiękna Katia (właściciel Elżbieta Wydra), oraz samiec Borys – w rodowodzie WINTER IS COMING (rodowód) – również importowany z Rosji, współwłasność z Elżbieta Wydra. Borys to „showman”, czarno-biały płaszczowy gwiazdor z niebieskimi oczami i z dużym temperamentem, odważny i mega towarzyski pies. To młody samiec, ale do tej pory wygrywał każdą wystawę, na której był prezentowany. Ma rozpoczęty Młodzieżowy Championat Polski, tytuł Najlepszego Juniora w Rasie, Zwycięzcy Rasy oraz I miejsce na BISach psów ras nieuznanych u zagranicznego sędziego. Borys ma idealny słuch BAER +/+ oraz stawy.

 

Nasze łajki jakuckie to cudowni przedstawiciele rasy z wieloma osiągnięciami, aktywne, przyjacielskie i zdrowe psy. Zapraszamy osoby zainteresowane tą rasą na naszą stronę ŁAJKA JAKUCKA HODOWLA  Z KLANU WYDRY I TAKUNA. Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę z miłymi ludźmi 🙂